Kommande

TRUPPEN TILL EM-KVALET MOT ISLAND

28 februari: Island–Sverige (Hafnarfjördur, 20.30)
2 mars: Sverige–Island (Karlskrona, 14.00)

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, IK Sävehof, 140 A-landskamper/4 mål
12. Irma Schjött, Ikast Håndbold, 9/2
21. Evelina Eriksson, CSM Bukarest, 25/1
Vänstersex:
2. Clara Lerby, EH Ålborg, 7/16
32. Jennifer Johansson, Skuru IK, 5/12
38. Elin Hansson, Horsens Håndbold, 67/163
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 160/464
35. Sofia Hvenfelt, SG BBM Bietigheim, 21/23
Högersex:
10. Mathilda Lundström, Silkeborg-Voel KFUM, 72/106
24. Nathalie Hagman, SCM Ramnicu Valcea, 214/787
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, Vipers Kristiansand, 227/579
29. Kristin Thorleifsdóttir, Horsens Håndbold, 53/59
54. Tyra Axnér, Nykøbing Falster HK, 29/47
Mittnio:
23. Emma Lindqvist, Ikast Håndbold, 82/165
42. Jenny Carlson, Brest Bretagne HB, 54/150
Högernio:
3. Nina Koppang, IK Sävehof, 22/25
17. Nina Dano, Odense Håndbold, 48/86

LIGALANDSLAGETS TRUPP MOT NORGES REKRUTTLANDSLAG

29 februari, 19.00: Sverige–Norge (Karlskrona)
1 mars, 19.00: Sverige–Norge (Karlskrona)
Matcherna sänds på Handboll.play/landslagskanalen

Målvakter:
Sofie Börjesson, Vipers Kristiansand
Jessica Ryde, Neptunes de Nantes
Vänstersex:
Linn Hansson, Önnereds HK
Clara Lerby, EH Ålborg
Jennifer Johansson, Skuru IK
Mittsex:
Vilma Matthjis Holmberg, Thüringer HC
Olivia Löfqvist, Storhamar Håndball
Alma Skretting, H65 Höör
Högersex:
Clara Peterson Bergsten, Skuru IK
Ida Gullberg, Thüringer HC
Vänsternio:
Isabelle Andersson, SG BBM Bietigheim
Charité Mumbongo, Viborg HK
Mittnio:
Daniela de Jong, SCM Ramnicu Valcea
Carin Strömberg, Neptunes de Nantes
Emma Nuhanovic, H65 Höör
Högernio:
Sara Johansson, Skara HF
Malin Sandberg, ESBF Besancon

EM 2024

Datum: 28 november–15 december
Antal lag: 24
Värdstäder: Basel (Schweiz), Innsbrück (Österrike), Wien (Österrike), Debrecen (Ungern)
Direktkvalificerade länder: Österrike, Ungern, Schweiz, Norge

Kvalgrupp 1: Kroatien, Rumänien, Grekland, Bosnien & Hercegovina
Kvalgrupp 2: Tyskland, Slovakien, Ukraina, Israel
Kvalgrupp 3: Nederländerna, Tjeckien, Portugal, Finland
Kvalgrupp 4: Frankrike, Slovenien, Italien, Lettland
Kvalgrupp 5: Spanien, Nordmakedonien, Litauen, Azerbajdzjan
Kvalgrupp 6: Montenegro, Serbien, Turkiet, Bulgarien
Kvalgrupp 7: Sverige, Island, Färöarna, Luxemburg
Kvalgrupp 8: Danmark, Polen, Kosovo
Grupp 8 innehåller bara tre lag då Storbritannien lämnat sent återbud
Ettorna och tvåorna från de åtta kvalgrupperna plus de fyra bästa grupptreorna tar de resterande 20 platserna
Alla resultat och tabeller

SVERIGES MATCHER
12 oktober: Sverige–Färöarna 37–20
15 oktober: Luxemburg–Sverige 17–39
28 februari: Island–Sverige (Hafnarfjördur, 20.30)
2 mars: Sverige–Island (Karlskrona, 14.00)
3 april: Färöarna–Sverige (Torshavn. 20.00)
7 april 2024: Sverige–Luxemburg (Umeå, 18.00)
Tabell: 1) Sverige 4 poäng, +39 • 2) Island 4 poäng, +23 • 3) Färöarna 0 poäng, –22 • 4) Luxemburg 0 poäng, –40

OS 2024

Datum: 25 juli–11 augusti 2024
Värdland: Frankrike
Värdstäder: Paris & Lille
Antal lag: 12
Klara för OS: Frankrike (värd), Norge (VM-tvåa 2023), Sydkorea (vinnare av asiatiska OS-kvalet), Angola (vinnare av afrikanska OS-kvalet), Brasilien (vinnaren av panamerikanska spelen), Danmark (EM-tvåa 2022)
Övriga sex lag utses genom OS-kval 11–14 april

OS-KVAL
Grupp 1 (Debrecen, Ungern): Sverige, Ungern, Kamerun, Japan
Grupp 2 (Torrevieja, Spanien): Nederländerna, Tjeckien, Argentina, Spanien
Grupp 3 (Neu-Ulm, Tyskland): Tyskland, Montenegro, Slovenien, Paraguay
De två bästa lagen i varje grupp går till OS

OS-KVALGRUPP 1
11 april: Ungern–Kamerun (15.30), Sverige–Japan (18.00)
12 april: Sverige–Ungern (18.00), Japan–Kamerun (20.30)
14 april: Kamerun–Sverige (16.45), Ungern–Japan (19.15)