Kommande

KOMMANDE LANDSKAMPER

5 juli, 18.05: Nederländerna (Scandinavium, Göteborg) Biljetter

25 juli, 21.00: Norge (OS, Paris)
28 juli, 14.00: Tyskland (OS, Paris)
30 juli, 21.00: Danmark (OS, Paris)
1 augusti, 11.00: Sydkorea (OS, Paris)
3 augusti, 16.00: Slovenien (OS, Paris)
6 augusti: Eventuell kvartsfinal (OS, Lille)
8 augusti: Eventuell semifinal (OS, Lille)
10 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (OS, Lille)

24 oktober, 19.00: Spanien (Volvo CE Arena, Eskilstuna)  Biljetter
26 oktober, 16.00:
Spanien (Gavlehovshallen, Gävle) Biljetter

SENASTE TRUPP, OS-KVAL 11–14 APRIL

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, IK Sävehof
12. Irma Schjött, Ikast Håndbold
21. Evelina Eriksson, CSM Bukarest
Vänstersex:
32. Jennifer Johansson, Skuru IK
38. Elin Hansson, Horsens Håndbold
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC
35. Sofia Hvenfelt, SG BBM Bietigheim
49. Olivia Löfqvist, Storhamar Håndball
Högersex:
10. Mathilda Lundström, Silkeborg-Voel KFUM
24. Nathalie Hagman, SCM Ramnicu Valcea
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, Vipers Kristiansand
29. Kristin Thorleifsdóttir, Horsens Håndbold
54. Tyra Axnér, Nykøbing Falster HK
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Neptunes de Nantes
23. Emma Lindqvist, Ikast Håndbold
42. Jenny Carlson, Brest Bretagne HB
Högernio:
3. Nina Koppang, IK Sävehof
17. Nina Dano, Odense Håndbold

EM 2024

Datum: 28 november–15 december
Värdländer: Schweiz, Ungern, Österrike
Antal lag:
24

Grupp A (Debrecen): Sverige, Ungern, Nordmakedonien, Turkiet
Grupp B (Debrecen): Montenegro, Rumänien, Serbien, Tjeckien
Grupp C (Basel): Frankrike, Spanien, Polen, Portugal
Grupp D (Basel): Danmark, Schweiz, Kroatien, Färöarna
Grupp E (Innsbruck): Norge, Österrike, Slovenien, Slovakien
Grupp F (Innsbruck): Nederländerna, Tyskland, Island, Ukraina
De två bästa lagen från varje grupp går vidare till huvudrundan där grupperna A/B/C korsas i Debrecen och grupperna D/E/F i Wien. De två bästa lagen från respektive grupp i huvudrundan går till semifinal i Wien.
Biljetter till  gruppspelet i Fönix Arena i Debrecen (ange EURO-SWE som promotion code för att hamma på sektionen som är avsatt för svenska fans)

OS 2024

Datum: 25 juli–11 augusti 2024
Värdland: Frankrike

Grupp A: Norge, Tyskland, Slovenien, Sverige, Danmark, Sydkorea
Grupp B: Ungern, Nederländerna, Spanien, Frankrike, Brasilien, Angola
De fyra bästa lagen i respektive grupp går till kvartsfinal

25 juli, 21.00: Norge (Paris)
28 juli, 14.00: Tyskland (Paris)
30 juli, 21.00: Danmark (Paris)
1 augusti, 11.00: Sydkorea (Paris)
3 augusti, 16.00: Slovenien (Paris)
6 augusti: Eventuell kvartsfinal (Lille)
8 augusti: Eventuell semifinal (Lille)
10 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (Lille)

Truppsläpp: Svenska OS-truppen presenteras 4 juni