Kommande

SVERIGES TRUPP TILL OS

Målvakter:
12. Andreas Palicka, Paris Saint-Germain, 157 A-landskamper/16 mål
16. Tobias Thulin, Pick Szeged, 59/0
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 100/2 (reserv)
Vänstersex:
15. Hampus Wanne, FC Barcelona, 95/387
22. Lucas Pellas, Montpellier HB, 70/222
Mittsex:
5. Max Darj, Füchse Berlin, 120/144
32. Oscar Bergendahl, SC Magdeburg, 55/83
6. Felix Möller, Ålborg Håndbold, 14/10 (reserv)
Högersex:
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg, 89/203
13. Sebastian Karlsson, Montpellier HB, 14/41
Vänsternio:
2. Jonathan Carlsbogård, FC Barcelona, 68/133
49. Karl Wallinius, THW Kiel, 28/26
Mittnio:
19. Felix Claar, SC Magdeburg, 73/193
24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 154/492
28. Jonathan Edvardsson, TSV Hannover-Burgdorf, 21/8 (reserv)
Högernio:
23. Albin Lagergren, SC Magdeburg, 109/320
33. Lukas Sandell, Telekom Veszprem, 57/138

KOMMANDE LANDSKAMPER

18 juli, 19.30: Egypten (Eskilstuna) Biljetter

27 juli, 19.00: Tyskland (OS, Paris)
29 juli, 16.00: Spanien (OS, Paris)
31 juli, 16.00: Slovenien (OS, Paris)
2 augusti, 14.00: Kroatien (OS, Paris)
4 augusti, 09.00: Japan (OS, Paris)
7 augusti: Eventuell kvartsfinal (OS, Lille)
9 augusti: Eventuell semifinal (OS, Lille)
11 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (OS, Lille)

10 november, 16.00: Danmark, EHF Euro Cup (Saab Arena, Linköping) Biljetter

OS 2024

Datum: 25 juli–11 augusti 2024
Värdland: Frankrike

Grupp A: Spanien, Kroatien, Tyskland, Slovenien, Sverige, Japan
Grupp B: Danmark, Norge, Ungern, Frankrike, Egypten, Argentina

SVERIGES MATCHER
27 juli: 
Tyskland (19.00, Paris)
29 juli: Spanien (16.00, Paris)
31 juli: Slovenien (16.00, Paris)
2 augusti: Kroatien (14.00, Paris)
4 augusti: Japan (09.00, Paris)
7 augusti: Eventuell kvartsfinal (Lille)
9 augusti: Eventuell semifinal (Lille)
11 augusti: Eventuell final eller bronsmatch (Lille)

VM 2025

Datum: 14 januari–2 februari 2025
Värdländer: Danmark, Kroatien och Norge
Arenor: Jyske Bank Boxen, Herning (Danmark), Arena Zagreb, (Kroatien), Varazdin Arena (Kroatien), Zatika Sport Centre, Porec (Kroatien), Unity Arena, Bærum (Norge)

Grupp A (Herning): Tyskland, Tjeckien, Polen, Schweiz
Grupp B (Herning): Danmark, Italien, Algeriet, Tunisien
Grupp C (Porec): Frankrike, Österrike, Qatar, Kuwait
Grupp D (Varazdin): Ungern, Nederländerna, Nordmakedonien, Guinea
Grupp E (Bærum): Norge, Portugal, Brasilien, USA
Grupp F (Bærum): Sverige, Spanien, Japan, Chile
Grupp G (Zagreb): Slovenien, Island, Kuba, Kap Verde
Grupp H (Zagreb): Egypten, Kroatien, Argentina, Bahrain
• Ettan, tvåan och trean i varje grupp går till huvudrundan i Herning (A/B), Varazdin (C/D), Bærum (E/F) och Zagreb (G/H)
• Fyran i varje grupp går till President’s Cup i Porec
• Ettan och tvåan i varje grupp i huvudrundan går till kvartsfinal i Zagreb eller Bæreum
• En semifinal spelas i Zagreb, den andra i Bærum där även bronsmatch och final spelas

EM 2026

Datum: 15 januari–1 februari 2026
Värdländer: Sverige, Danmark och Norge
Värdstäder: Malmö (Malmö Arena), Kristianstad (Kristianstad Arena), Herning (Jyske Bank Boxen), Oslo (Telenor Arena)
Antal lag: 24
Klara för EM (4): Sverige, Danmark, Norge (värdnationer), Frankrike (regerande mästare)
De fyra direktkvalificerade länderna spelar EHF Euro Cup
Klicka här för att få information om förköp och biljettsläpp till EM 2026

EHF EURO CUP
Omgång 1: Frankrike–Sverige, Danmark–Norge Spelas 6/7 november
Omgång 2: Sverige–Danmark, Norge–Frankrike Spelas 9/10 november
Omgång 3: Sverige–Norge, Danmark–Frankrike Spelas 12/13 mars
Omgång 4: Norge–Sverige, Frankrike–Danmark Spelas 15/16 mars
Omgång 5: Sverige–Frankrike, Norge–Danmark Spelas 7/8 maj
Omgång 6: Danmark–Sverige, Frankrike–Norge Spelas 11 maj

KVALGRUPPER TILL EM 2026
Kvalgrupp 1: Slovenien, Nordmakedonien, Litauen, Estland
Kvalgrupp 2: Ungern, Montenegro, Slovakien, Finland
Kvalgrupp 3: Island, Grekland, Bosnien och Hercegovina, Georgien
Kvalgrupp 4: Spanien, Serbien, Italien, Lettland
Kvalgrupp 5: Kroatien, Tjeckien, Belgien, Luxemburg
Kvalgrupp 6: Nederländerna, Färöarna, Ukraina, Kosovo
Kvalgrupp 7: Tyskland, Österrike, Schweiz, Turkiet
Kvalgrupp 8: Portugal, Polen, Rumänien, Israel