Kommande

TRÄNINGSVECKA I GÖTEBORG, 11–16 MARS

Målvakter:
Andreas Palicka, Paris Saint-Germain, 157 A-landskamper/16 mål
Tobias Thulin, GOG, 58/0
Simon Möller, IK Sävehof, 4/0
Vänstersex:
Hampus Wanne, FC Barcelona, 94/383
Lucas Pellas, Montpellier HB, 69/216
Mittsex:
Andreas Nilsson, Telekom Veszprem, 153/350
Max Darj, Füchse Berlin, 119/143
Oscar Bergendahl, SC Magdeburg, 54/83
Högersex:
Valter Chrintz, Füchse Berlin, 35/61
Sebastian Karlsson, Montpellier HB, 13/40
Andreas Flodman, Frisch auf Göppingen, 3/6
Vänsternio:
Jonathan Carlsbogård, FC Barcelona, 67/131
Eric Johansson, THW Kiel, 37/99
Karl Wallinius, THW Kiel, 27/25
Mittnio:
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 153/488
Felix Claar, SC Magdeburg, 72/190
Jonathan Edvardsson, TSV Hannover-Burgdorf, 20/8
Högernio:
Albin Lagergren, SC Magdeburg, 109/320
Lukas Sandell, Telekom Veszprem, 56/131
Utvecklingssspelare på plats 11–14 mars:
Nikola Roganovic, vänsternio, Eskilstuna Guif
Kasper Palmar, högernio, Ystads IF

LIGALANDSLAGETS TRUPP

16 mars: Sverige–Polen
17 mars: Sverige–Norge

Målvakter:
Fabian Norsten, Ålborg Håndbold
Oscar Sävinger, IK Sävehof
Marko Roganovic, Eskilstuna Guif
Vänstersex:
Emil Mellegård, HSG Wetzlar
Ludvig Lindeberg, Hammarby IF
Mittsex:
Felix Möller, IK Sävehof
Ludvig Jurmala Åström, IFK Kristianstad
Högersex:
Isak Persson, Bergischer HC
Hampus Olsson, HC Erlangen
Vänsternio:
Fredrik Olsson, Skanderborg Aarhus Håndbold
Jonathan Svensson, HC Erlangen
Mittnio:
Gustav Davidsson, Rhein-Neckar Löwen
Casper Käll, Fenix Toulouse HB
Ludvig Hallbäck, Bjerringbro/Silkeborg Håndbold
Högernio:
Andreas Lang, Sønderyske Håndbold
Edwin Aspenbäck, Hammarby IF

OS 2024

Datum: 25 juli–11 augusti 2024
Värdland: Frankrike
Värdstäder: Paris & Lille
Antal lag: 12
Klara för OS (6): Frankrike (värd), Danmark (världsmästare 2023), Japan (vinnare av asiatiska OS-kvalet), Argentina (vinnaren av panamerikanska spelen), Egypten (vinnare av afrikanska mästerskapen), Sverige (trea på EM 2024)
Övriga platser (6): Sex lag från OS-kvalet (14–17 mars 2024)
OS-kvalgrupp 1: Spanien, Slovenien, Bahrain, Brasilien (spelas i Granollers, Spanien)
OS-kvalgrupp 2: Tyskland, Kroatien, Algeriet, Österrike (spelas i Hannover, Tyskland)
OS-kvalgrupp 1: Norge, Ungern, Portugal, Tunisien (spelas i Tatabanya, Ungern)

VM 2025

Datum: 14 januari–2 februari 2025
Värdländer: Danmark, Kroatien och Norge
Värdstäder: Köpenhamn, Herning (Danmark), Zagreb, Split, Varazdin, Dubrovnik, Porec (Kroatien), Oslo, Drammen, Trondheim, Stavanger (Norge)
Antal lag: 32
Klara för VM (19): Kroatien, Danmark, Norge (värdnationer), USA (wild card), Brasilien, Japan, Qatar, Argentina, Chile, Kuwait, Bahrain, Sverige, Frankrike, Kap Verde, Algeriet, Egypten, Tunisien, Tyskland, Guinea