U-Landslag

U20 (2004/05)

FÖRBUNDSKAPTEN

Dennis Sandberg

TRÄNINGSDAGAR i TROLLHÄTTAN 8–9 MAJ

Målvakter:
Arvid Norén, IK Sävehof
Arvid Skoog, Önnereds HK
Linus Karlsson, Önnereds HK
Vänstersex:
Love Sundewall, HK Malmö
Felix Montebovi, IFK Ystad
Noah Martinsson, IFK Kristianstad
Mittsex:
Theodor Uliana Starck, Elverum Håndball
Marcus Björkman, OV Helsingborg
Tobias Trommler, IK Sävehof
Högersex:
Adrian Källhage, Önnereds HK
Isak Borg, IFK Skövde
Vänsternio:
Pelle Segertoft, Önnereds HK
Arvid Boquist, VästeråsIrsta HF
Jonathan Johansson, HF Karlskrona
Arvid Larsson, HK Aranäs
Mittnio:
Sebastian Durlanu, IK Sävehof
Axel Månsson, IFK Kristianstad
Albin Hägglund Junler, Alingsås HK
Högernio:
Jonathan Andersson, Ystads IF
Isaac Biel Nilsen, IFK Kristianstad
Elliot Eriksson, OV Helsingborg

SCANDINAVIAN OPEN

Datum: 2–4 juli
Spelplats: Norge

U20-EM

Datum: 10-21 juli
Spelplats: Celje, Slovenien
Grupp A: Kroatien, Montenegro, Österrike, Nordmakedonien
Grupp B: Tyskland, Portugal, Serbien, Grekland
Grupp C: Spanien, Färöarna, Frankrike, Schweiz
Grupp D: Ungern, Norge, Tjeckien, Rumänien
Grupp E: Danmark, Slovenien, Italien, Israel
Grupp F: Sverige, Island, Polen, Ukraina

SENASTE RESULTAT

Scandiberico Tournament, Norge:
220727: Spanien 29–29
220728:
Norge 27–27
220729:
 Portugal 29–20

U18-EM, Montenegro:
220804: Färöarna 32–29 (gruppspel)
220805: Frankrike 34–31
220807: Spanien 33–40
220809: Danmark 32–29 (huvudrunda)
220810: Norge 28–25
220812: Ungern 33–30 (semifinal)
220814: Spanien 32–34 (final)
Sverige slutade tvåa

Scandinavian Open, Lindesberg:
230724: Danmark 30–38
230725: Egypten 24–28
230726: Norge 37–32
Sverige slutade trea

U19-VM, Kroatien:
230802: Iran, 26–26
230803: Burundi, 62–16
230805: Färöarna, 34–31
230807: USA 50–17
230808: Argentina 42–29
230810: Island 41–36
230811: Marocko 47–10
Sverige slutade 17:e

Trenationsturnering, Portugal
240315: Norge 34–30
240316: Portugal 40–23
Sverige vann turneringen

U18 (2006/07)

FÖRBUNDSKAPTEN

Toni Johansson

SENASTE TRUPP, LANDSKAMPER MOT DANMARK 8–9 MAJ

Målvakter: 
Viggo Håkansson, Ystads IF
Olle Söderquist, HK Silwing/Troja
Oskar Arnell, Lugi HF
Vänstersex: 
Ludvig Bratt, HK Aranäs
Axel Hallberg, Önnerds HK
Leon Halén, IK Sävehof
Mittsex: 
Arvid Andreasson, Alingsås HK
Lowe Nilsson, Ystads IF
Harry Cato Jablonsky, Lugi HF
Högersex: 
Alvin Lindvall, HK Aranäs
Alfred Arnelin, OV Helsingborg
Vänsternio:
Nikola Roganovic, Eskilstuna Guif
Liam Hultberg, Ystads IF
Hannes Hölting Nilsson
Mittnio:
Mattias Söderberg, Lugi HF
Ola Peterson, Önnereds HK
Fabian Blomberg-Romero, IK Sävehof
Högernio:
Måns Fredriksson, Önnereds HK
Max Pedersen, OV Helsingborg
Vlado Pusic, Redbergslids IK
Isak Sassersson, Lödde Vikings HK

SCANDIBERICO TOURNAMENT

Spelplats: Lindesberg Arena, Lindesberg
1 augusti, 17.00: Spanien–Portugal. 19.15: Sverige–Norge
2 augusti, 17.00: Norge–Spanien. 19.15: Sverige–Portugal
3 augusti, 10.00: Portugal–Norge. 12.15: Sverige–Spanien
Biljetter

U18-EM

Datum: 7-18 augusti
Spelplats: Podgorica, Montenegro
Grupp A: Kroatien, Slovenien, Serbien, Grekland
Grupp B: Tyskland, Frankrike, Polen, Nordmakedonien
Grupp C: Danmark, Norge, Tjeckien, Ukraina
Grupp D: Sverige, Ungern, Schweiz, Israel
Grupp E: Spanien, Portugal, Österrike, Rumänien
Grupp F: Island, Montenegro, Färöarna, Italien

SENASTE RESULTAT

European Open, Göteborg:
230703:
 Polen 23–18
230703: Lettland 29–18
230704: Island 28–20
230704: Estland 17–15
230705: Kroatien 26–21
230705: Portugal, 24–18
230706: Spanien 20–28
230707: Schweiz 31–28
Sverige slutade trea

Scandiberico Tournament, Portugal:
231102: Portugal 30–43
231103: Spanien 27–37
231104: Norge 27–23
Sverige slutade trea

Landskamper mot Danmark:
240508: Danmark 30–35 (Helsingör)
240509: Danmark 33–31 (Helsingborg)

U16 (2008/09)

FÖRBUNDSKAPTEN

Björn Sätherström

MÄSTERSKAPSMEDALJER

U18-EM

1997 (1979/80): Guld
2001 (1983/84): Brons
2006 (1988/89): Brons
2008 (1990/91): Brons
2012 (1994/95): Silver
2018 (2000/01): Guld
2022 (2004/05): Silver

U19-VM

2007 (1988/89): Brons
2009 (1990/91): Brons
2011 (1992/93): Brons

U20-EM

2006 (1986/87): Silver
2014 (1994/05): Silver

U21-VM

1979 (1958/59): Brons
1985 (1964/65): Silver
1991 (1970/71): Silver
1999 (1978/79): Silver
2001 (1980/81): Brons
2003 (1982/83): Guld
2007 (1986/87): Guld
2013 (1992/93): Guld