U-Landslag

U20 (2004/05)

Förbundskapten

Jesper Östlund

TRÄNINSDAGAR I ALINGSÅS 6–7 DECEMBER

Målvakter: Stina Littorin (Kärra HF), Line Bergfeldt (IK Sävehof), Ida Wall (Fjellhammer), Ella Johansson (VästeråsIrsta HF)
Vänstersex: Michelle Holgersson (Skuru IK), Sophie Johansson (IF Hallby), Vera Blomgren Bustad (Skövde HF)
Mittsex: Alice Salmi (Skuru IK). Ebba Leo (H65 Höör), Stina Wiksfors (IK Sävehof), Saga Johansson (Kristianstad HK)
Högersex: Madeleine Rehnberg (IK Sävehof), Alva Ohlson (Skuru IK), Sara Smedberg (Tyresö Handboll)
Vänsternio: Ulrika Landé (Önnereds HK), Ketsia Mumbongo (Kärra HF), Felicia Granat (IK Sävehof), Ida Rosenback (VästeråsIrsta HF)
Mittnio: Emma Mihailovic (IK Sävehof), Ida Landberg (IK Sävehof), Elise Lönnegren (Lugi HF), Isa Ljungholm (Huddinge HK)
Högernio: Thea Kylberg (IK Sävehof), Isabel van Kerkvoorde (Skuru IK), Moa Wallin (Önnereds HK)

SENASTE LANDSKAMPER

Scandinavian Open Championship, Danmark:
220722: Ungern 17–31
220723: Norge 17–28
220724: Danmark 19–22
Sverige slutade fyra

U18-VM, Montenegro:
2207
30: Island 17–22 (gruppspel)
220731: Algeriet 54–30
220802: Montenegro 29–24
220803: Nordmakedonien 20–20 (huvudrunda)
220805: Iran 39–19
220807: Sydkorea 27–33 (kvartsfinal)
220808: Egypten 30–27 (placeringsmatcher)
220810:
Frankrike 22–31
Sverige slutade sexa

Scandinavian Open Championship, Norge:
230626: Norge 22–22
230627: Danmark 31–30
Sverige slutade etta

U19-VM, Rumänien:

230806: Kroatien 34–16 (gruppspel)
2308067: Schweiz 35–31
230809: Nederländerna 27–24
230811: Rumänien 34–42 (huvudrunda)
230812: Portugal 23–30
230814: Montenegro 30–28 (placeringsmatcher)
230816: Frankrike 29–25
Sverige slutade femma

 

 

U18 (2006/07)

Förbundskapten

Frenne Båverud

SENASTE TRUPP, SCANDIBERICO TOURNAMENT

Målvakter: Tyra Börjesson (Skånela IF), Tindra Litsegård (IK Sävehof), Fanny Koskinen (Årsta AIK)
Vänstersex: Nea Bratt (IF Hallby), Clara Ahrling (Årsta AIK)
Mittsex: Julia Ahlin (KFUM Kalmar), Maja Portillo (IK Sävehof)
Högersex: Thella Johansson (Skövde HF), Bella Mikac (IK Sävehof)
Vänsternio: Ebba Börjesson (Lugi HF), Ida Holmberg Schatzl (Alingsås HK), Isa Lindberg (Ystads IF)
Mittnio: Klara Bergling (IF Hallby), Lisa Lundin (IK Sävehof)
Högernio: Märtha Dittschlag (IF Hallby), Stella Nyman (Önnereds HK)

SENASTE LANDSKAMPER

European Open, Göteborg:
220704: Färöarna 23–15 (gruppspel)
220704: Nederländerna 15–16
220705: Montenegro 23–14
220706: Slovenien 29–24 (huvudrunda)
220706: Frankrike 19–26
220707: Rumänien 21–25
220708:
Tjeckien 30–24
Sverige slutade sjua

Scandiberico Tournament, Trollhättan:
221031: Sverige Blå–Sverige Gul 18–27
221101: Sverige Blå–Spanien 18–21
221101: Sverige Gul–Norge 18–32
221102: Norge–Sverige Blå 31–22
221102: Sverige Gul–Spanien 13–27

U17-EM, Montenegro:
230803: Kroatien 26–34
230804: Schweiz 31–30
230806: Serbien 20–28
230808: Tjeckien 27–30
230809: Island 34–23
230811: Rumänien 29–23
230812: Norge 35–30
Sverige slutade nia

Scandiberico Tournament, Spanien:
231125: Portugal 18–24
231124: Norge 28–28
231123: Spanien 17–27
Sverige slutade fyra

U16 (2008/09)

Förbundskaptener

Caroline Friberg & Frenne Båverud

MÄSTERSKAPSMEDALJER

U17-EM

2013 (1996/97): Guld
2019 (2002/03): Silver

U18-VM

2010 (1992/93): Guld

U19-EM

2015 (1996/97): Brons

U20-VM

2012 (1992/93): Guld