VM i Sverige, Danmark och Norge 2023

GRUPP A
Scandinavium, Göteborg
1 december:
Kroatien–Senegal22–22
Sverige–Kina36–24
3 december:
Kroatien–Kina39–13
Senegal–Sverige18–26
5 december:
Kina–Senegal15–22
Sverige–Kroatien22–17
Tabell
Sverige3300+256
Kroatien3111+213
Senegal3111–13
Kina3003–450
GRUPP B
Helsingborg Arena
30 november:
Montenegro–Kamerun25–11
Ungern–Paraguay35–12
2 december:
Paraguay–Montenegro26–41
Ungern–Kamerun39–20
4 december:
Kamerun–Paraguay26–23
Montenegro–Ungern24–18
Tabell
Montenegro3300+356
Ungern3201+364
Kamerun3102–302
Paraguay3003–410
GRUPP C
DNB Arena, Stavanger
29 november:
Sydkorea–Österrike28–29
Norge–Grönland43–11
1 december:
Sydkorea–Grönland27–16
Österrike–Norge28–45
3 december:
Grönland–Österrike23–43
Norge–Sydkorea33–23
Tabell
Norge3300+596
Österrike3201+44
Sydkorea310202
Grönland3003–630
GRUPP D
DNB Arena, Stavanger
30 november:
Slovenien–Island30–24
Frankrike–Angola30–29
2 december:
Slovenien–Angola30–24
Island–Frankrike22–31
4 december:
Angola–Island26–26
Frankrike–Slovenien31–27
Tabell
Frankrike3300+146
Slovenien3201+84
Angola3012–71
Island3012–151
GRUPP E
Jyske Bank Boxen, Herning
1 december:
Rumänien–Chile44–19
Danmark–Serbien25–21
3 december:
Rumänien–Serbien37–28
Chile–Danmark11–46
5 december:
Serbien–Chile30–16
Danmark–Rumänien39–23
Tabell
Danmark3300+556
Rumänien3201+184
Serbien3102+12
Chile3003–740
GRUPP F
Jyske Bank Boxen, Herning
30 november:
Tyskland–Japan31–30
Polen–Iran35–15
2 december:
Iran–Tyskland22.45
Polen–Japan32–30
4 december:
Japan–Iran42–10
Tyskland–Polen33–17
Tabell
Tyskand3300+406
Polen3201+64
Japan3102+292
Iran3003–750
GRUPP G
Arena Nord, Fredrikshamn
29 november:
Brasilien–Ukraina35–20
Spanien–Kazakstan34–17
1 december:
Kazakstan–Brasilien15–46
Spanien–Ukraina32–20
3 december:
Ukraina–Kazakstan37–24
Brasilien–Spanien25–27
Tabell
Spanien3300+316
Brasilien3201+444
Ukraina3102–142
Kazakstan3003–610
GRUPP H
Arena Nord, Fredrikshamn
30 november:
Nederländerna–Argentina41–26
Tjeckien–Kongo-Brazaville32–22
2 december:
Tjeckien–Argentina31–22
Kongo-Brazaville–Nederländerna20–40
4 december:
Argentina–Kongo-Brazaville31–26
Nederländerna–Tjeckien33–20
Tabell
Nederländerna3300+486
Tjeckien3201+64
Argentina3102–192
Kongo-Brazaville3003–350
HUVUDRUNDA, GRUPP 1
Scandinavium, Göteborg
Kroatien–Senegal22–22
Senegal–Sverige18–26
Sverige–Kroatien22–17
Montenegro–Kamerun25–11
Ungern–Kamerun39–20
Montenegro–Ungern24–18
7 december:
Senegal–Ungern20–30
Montenegro–Kroatien25–26
Sverige–Kamerun37–13
9 december:
Kroatien–Kamerun24–15
Senegal–Montenegro21–29
Ungern–Sverige22–26
11 december:
Kamerun–Senegal20–22
Ungern–Kroatien23–22
Montenegro–Sverige25–32
Tabell
Sverige5500+4810
Montenegro5302+206
Ungern5302+206
Kroatien5212+45
Senegal5113–243
Kamerun5005–680
HUVUDRUNDA, GRUPP 2
Trondheim Spektrum
Sydkorea–Österrike29–30
Österrike–Norge28–45
Norge–Sydkorea33–23
Frankrike–Angola30–29
Slovenien–Angola30–24
Frankrike–Slovenien31–27
6 december:
Sydkorea–Slovenien27–31
Frankrike–Österrike41–27
Norge–Angola37–19
8 december:
Österrike–Angola25–30
Sydkorea–Frankrike22–32
Slovenien–Norge21–34
10 december:
Angola–Sydkorea33–31
Slovenien–Österrike32–27
Frankrike–Norge24–23
Tabell
Fankrike5500+3010
Norge5401+578
Slovenien5302–26
Angola5203–184
Österrike5104–402
Sydkorea5005–270
HUVUDRUNDA, GRUPP 3
Jyske Bank Boxen, Herning
Danmark–Serbien25–21
Rumänien–Serbien37–28
Danmark–Rumänien39–23
Tyskland–Japan31–30
Polen–Japan32–30
Tyskland–Polen33–17
7 december:
Serbien–Polen21–22
Tyskland–Rumänien24–22
Danmark–Japan26–27
9 december:
Rumänien–Japan32–28
Serbien–Tyskland21–31
Polen–Danmark22–32
11 december:
Japan–Serbien22–20
Polen–Rumänien26–27
Tyskland–Danmark28–30
Tabell
Danmark5401+318
Tyskland5401+278
Rumänien5302–46
Polen5203–244
Japan5203–44
Serbien5005–260
HUVUDRUNDA, GRUPP 4
Arena Nord, Fredrikshamn
Brasilien–Ukraina35–20
Spanien–Ukraina32–20
Brasilien–Spanien25–27
Nederländerna–Argentina41–26
Tjeckien–Argentina31–22
Nederländerna–Tjeckien33–20
6 december:
Ukraina–Tjeckien23–30
Spanien–Argentina30–23
Nederländerna–Brasilien35–27
8 december:
Brasilien–Argentina33–19
Tjeckien–Spanien30–22
Ukraina–Nederländerna21–40
10 december:
Argentina–Ukraina25–20
Tjeckien–Brasilien27–30
Nederländerna–Spanien29–21
Tabell
Nederländerna5500+6310
Tjeckien5302+86
Brasilien5302+226
Spanien5302+56
Argentina5104–402
Ukraina5005–580
PRESIDENT’S CUP, GRUPP 1
Arena Nord, Fredrikshamn
7 december:
Kina–Paraguay23–20
Grönland–Island14–37
9 december:
Kina–Grönland19–25
Paraguay–Island32–24
11 december:
Island–Kina30–23
Paraguay–Grönland21–19
Tabell
Island3300+366
Kina3201+44
Paraguay3102–72
Grönland3003–330
PRESIDENTS’S CUP, GRUPP 2
Arena Nord, Fredrikshamn
6 december:
Kazakstan–Kongo-Brazzaville36–37
7 december:
Chile–Iran30–20
9 december:
Chile–Kazakstan27–23
Iran–Kongo-Brazzaville20–32
11 december:
Kongo-Brazzaville–Chile24–21
Iran–Kazakstan29–33
Tabell
Kongo-Brazzaville3300+166
Chile3201+114
Kazakstan3102–12
Iran3003–260
PLACERINGSMATCHER
Arena Nord, Fredrikshamn
13 december:
Match om 25:e plats:
Island–Kongo-Brazzaville30–28
Match om 27:e plats:
Kina–Chile25–26
Match om 29:e plats:
Paraguay–Kazakstan36–30
Match om 31:e plats:
Grönland–Iran23–28
SLUTSPEL
Trondheim Spektrum
Kvartsfinaler, 12 december:
Frankrike–Tjeckien33–22
Nederländerna–Norge23–30
Jyske Bank Boxen, Herning
Kvartsfinaler, 13 december:
Sverige–Tyskland27–20
Danmark–Montenegro26–24
Semifinaler, 15 december:
Danmark–Norge28–20 e frl
Sverige–Frankrike28–37
Matcher om placeringarna 5–8, 15 december:
Tyskland–Tjeckien32–26
Montenegro–Nederländerna25–28
Match om sjundeplats, 17 december:
Tjeckien–Montenegro24–28
Match om femteplats, 17 december:
Tyskland–Nederländerna26–30
Bronsmatch, 17 december:
Sverige–Danmark27–28
Final, 17 december:
Frankrike–Norge31–28
SVERIGES TRUPP

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, IK Sävehof, 8 VM-matcher/2 mål
12. Irma Schjött, Ikast Håndbold, 2/2
21. Evelina Eriksson, CSM Bukarest, 8/0
Vänstersex:
4. Olivia Mellegård, IK Sävehof, 9/24
38. Elin Hansson, Horsens Håndbold, 9/13
Mittsex:
7. Linn Blohm, Györi Audi ETO KC, 8/25
19. Anna Lagerquist, Neptunes de Nantes, 9/1
35. Sofia Hvenfelt, SG BBM Bietigheim, 9/13
Högersex:
10. Mathilda Lundström, Silkeborg-Voel KFUM, 7/17
24. Nathalie Hagman, SCM Ramnicu Valcea, 9/43
Vänsternio:
8. Jamina Roberts, Vipers Kristiansand, 9/36
29. Kristin Thorleifsdóttir, Horsens Håndbold, 9/8
54. Tyra Axnér, Nykøbing Falster HK, 9/14
Mittnio:
6. Carin Strömberg, Neptunes de Nantes, 4/1
23. Emma Lindqvist, Ikast Håndbold, 8/14
42. Jenny Carlson, Brest Bretagne HB, 9/28
44. Daniela de Jong, SCM Ramnicu Valcea, 3/4
Högernio:
3. Nina Koppang, IK Sävehof, 7/7
17. Nina Dano, Odense Håndbold, 8/9

SLUTPLACERINGAR

1) Frankrike
2) Norge
3) Danmark
4) Sverige
5) Nederländerna
6) Tyskland
7) Montenegro
8) Tjeckien
9) Brasilien
10) Ungern
11) Slovenien
12) Rumänien
13) Spanien
14) Spanien
15) Angola
16) Polen
17) Japan
18) Senegal
19) Österrike
20) Argentina
21) Serbien
22) Sydkorea
23) Ukraina
24) Kamerun
25) Island
26) Kongo-Brazzaville
27) Chile
28) Kina
29) Paraguay
30) Kazakstan
31) Iran
32) Grönland

ALL STAR TEAM

Målvakt: Laura Glauser, Frankrike
Vänstersex: Chloé Valentini, Frankrike
Mittsex: Linn Blohm, Sverige
Högersex: Nathalie Hagman, Sverige
Vänsternio: Estelle Nze Minko, Frankrike
Mittnio: Stine Bredal Oftedal, Norge
Högernio: Louise Burgaard, Danmark
Skyttedrottning: Marketa Jerabkova, Tjeckien
Bästa unga spelare: Viola Leuchter, Tyskland
MVP: Henny Reistad, Norge

SKYTTELIGAN
NamnLandMål
Markera JerabkovaTjeckien63
Henny ReistadNorge52
Kristina JørgensenDanmark47
Angela MalesteinNederländerna47
Eliza BuceschiRumänien47
Veronika MalaTjeckien46
Nathalie HagmanSverige43
Dijana MugosaMontenegro43
Camilla HerremNorge42
Charlotte CholevovaTjeckien41
Fatemeh MerikhIran41