Nästa säsongs första hemmalandskamper spelas i Alingsås och Jönköping. VM-sexan Brasilien står för motståndet den 22 oktober och 24 oktober.
– En motståndare som ställde till det för oss på VM i vintras och som vi vill ta revansch på nu, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Damernas landslagssäsong 2025/26 avslutades i småländska Kosta i april när Sverige besegrade Litauen i den avslutande EM-kvalmatchen, en match där stort fokus låg på Jamina Roberts och Nathalie Hagman som satte punkt för sina långa och framgångsrika landslagskarriärer.
När kommande säsong drar igång blir det således utan tidernas två mesta landslagsspelare på damsidan. En sak som dock blir lik förra säsongen är att första hemmalandskampen spelas i Estrad Alingsås. När Ukraina gästade i EM-kvalpremiären i oktober förra året var arenan slutsåld.
Den här gången står Brasilien, som besegrade Sverige i VM i Tyskland i december, för motståndet.
– Vi har en spännande säsong framför oss som vi inleder borta mot Frankrike i september, sedan får vi tufft motstånd även i oktober när vi ställs mot Brasilien som spelar annorlunda är de europeiska lagen. Det blir viktiga matcher för oss i våra förberedelser för EM-slutspelet i december, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
I Alingsås ser man positivt på att landslaget kommer tillbaka.
– Tillsammans skapade vi en härlig handbollsfest med fullsatta läktare och aktiviteter inför och under matchen. Det är extra roligt att Brasiliens damlandslag nu kommer efter att vi fick möjlighet att ta hand om deras herrlandslag i vintras när de mötte Sverige två gånger och där de var lyriska över sina dagar i Alingsås, säger Angela Randau, verksamhetschef på Estrad Alingsås.
Efter matchen i Alingsås den 22 oktober möts lagen igen i Jönköping den 24 oktober, där Sverige har sin bas under landslagsveckan.
– Vi har en lång historik av herrlandslaget i Jönköping i samband med Hallbybollen och ser förstås fram emot att välkomna dem tillbaka igen i januari, men nu är vi mycket glada över att vi även får erbjuda Jönköpingspubliken en landskamp på damsidan. Det var över tio år sedan senast och att få välkomna landslaget till Jönköping strax innan det bär av till EM känns riktigt roligt, säger Caroline Törnblad, chef evenemang och destinationsutveckling på Destination Jönköping.
Sverige och Brasilien har mötts tolv gånger genom tiderna och Sverige har 8–4 i inbördes möten. Innan Brasiliens 31–27-vinst i VM i vintras hade Sverige fem raka segrar mot 2013 års världsmästare.
Biljetterna till landskamperna mot Brasilien släpps på Handbollslandsaget.se/biljetter den 8 juni.
DAMLANDSLAGETS KOMMANDE LANDSKAMPER
26 september, 20.00: Frankrike–Sverige (LDLC Arena, Lyon)
22 oktober, 18.15: Sverige–Brasilien (Estrad Alingsås)
24 oktober, 18.15: Sverige–Brasilien (Idrottshuset, Jönköping)
26 november: Motståndare och svensk spelort ej klara
28 november: Motståndare och svensk spelort ej klara
4 december: Sverige–Tyskland, EM (Tipos Arena, Bratislava)
6 december: Sverige–Slovakien, EM (Tipos Arena, Bratislava)
8 december: Serbien–Sverige, EM (Tipos Arena, Bratislava)
Text: Daniel Vandor
Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån