Även ligalandslaget är på plats i Trondheim och mötte i kväll Norges rekruttlandslag. Efter likaläge i halvtid, 15–15, vann Sverige andra halvleken med åtta bollar och matchen med 34–26.
– Vi spelade bättre försvarsspel och med mer attityd i andra halvleken och då rann det ifrån, säger förbundskaptenen Dennis Sandberg.
I morgon ställs de svenska och norska A-landslagen mot varandra för andra gången den här veckan, men även ländernas framtidsspelare möts två gånger.
I det första mötet i kväll var det en jämn förstahalvlek där lagen följdes åt fram till 15–15, men det var ett annat Sverige som kom ut i den andra.
– Vi kom inte riktigt upp i nivå i första och missade lite för mycket, men vi sa i halvtid att vi måste höja oss och ta tag i det energimässigt. Det gjorde vi och vi spelade oss till bra lägen och är väldigt nöjda med segern, säger mittsexan Theodor Uliana Starck som inledde veckan med att träna med A-landslaget.
Förbundskaptenen Dennis Sandberg delade ut speltiden jämnt på såväl utespelarna som målvakterna Kristian Zetterlund och Marko Roganovic.
– Det var lite tveksamt i första halvleken, men det är heller inte så konstigt när de inte spelat tillsammans och vi bara haft två träningar. Men det är duktiga handbollsspelare och vi kom ut med en helt annan aggressivitet i andra och sprang mer och då såg det plötsligt bra ut, säger han.
– Jag tycker att Theodor drog igång laget med sin attityd, men många klev fram, framför allt i andra.
Lagen möts i morgon igen i Spektrum 11.45 (sänds på webben) medan A-landslagen gör upp i samma arena 14.45, en match som sänds på SVT1 och SVT Play.
NORGE REKRUTT–SVERIGES LIGALANDSLAG 26–34 (15–15)
Sveriges mål: Kasper Palmar 6, Isak Persson 5, Pelle Segertoft 4, Pontus Brolin 3, William Andersson Moberg 3, Ludvig Hallbäck 3, Edwin Aspenbäck 2, Sebastian Spante 2, Theodor Uliana Starck, Oliver Wigmark, Filip Psajd.