I december kliver damlandslaget in i sitt 13:e raka EM-slutspel och åker till mästerskapet efter att ha haft sitt förberedelseläger i Halmstad. Landskamper mot Island väntar i Malmö den 26 november och Halmstad den 28 november.
– Vi ställs mot en nation som är på väg uppåt och som blivit en regelbunden deltagare i EM och VM, säger förbundskaptenen Tomas Axnér.
Efter att ha vunnit samtliga sex kvalmatcher mot Serbien, Ukraina och Litauen i höstas och i våras är Sverige klart för sitt totalt 15:e EM-slutspel och det 13:e raka. Tyskland (4 december), Slovakien (6 december) och Serbien (8 december) är gruppspelsmotståndarna i Bratislava, där de två bästa lagen sedan går vidare till huvudrundan i polska Katowice.
Sverige inleder nästa säsong genom att möta Frankrike i Lyon den 26 september och nyligen stod det klart att Brasilien är motståndare i säsongens första hemmalandskamper, i Alingsås den 22 oktober och i Jönköping två dagar senare.
Nu är det även bestämt var Sverige kommer att ladda upp inför mästerskapet och vilka som står för motståndet i de två sista landskamperna inför. Liksom inför VM förra året kommer Sverige att ha sitt förläger i Halmstad där också EM-genrepet spelas mot Island den 28 november. Två dagar tidigare, den 26 november, möts också lagen i Baltiska hallen i Malmö.
– Det känns bra att vi redan nu har hela planeringen för hösten och EM-förberedelserna klara. Vi trivdes bra i Halmstad förra året där vi hade bra förutsättningar både tränings- och boendemässigt. Vi ser det som en stor fördel att ha våra uppladdningar på svensk mark och få spela inför tusentals hemmafans, säger förbundskaptenen Tomas Axnér som för knappt två veckor sedan ledde Team Esbjerg till den danska mästerskapstiteln.
Sverige och Island har mötts vid 28 tillfällen genom åren och Sverige har vunnit 25 av dessa. De senaste fyra mötena har varit i kvalen till EM 2022 och EM 2024 där Sverige vunnit vid samtliga fyra tillfällen.
– Vi är stolta över att återigen få förtroendet att ta emot landslaget i sina mästerskapsförberedelser och kommer att göra allt vi kan för att de återigen ska ha bästa möjliga förutsättningar i Halmstad. Över 3 600 kom till Halmstad Arena och skapade en fantastisk stämning i EM-genrepet senast och vi siktar på minst lika många den här gången, säger Camilla Axelsson, avdelningschef för destinationsutveckling på Destination Halmstad.
För första gången på tolv år kommer damlandslaget också att spela en landskamp i Malmö. Senast det begav sig var i oktober 2014 och då – liksom nu – stod Island för motståndet och Johanna Bundsen, Bella Gulldén, Nathalie Hagman, Jamina Roberts & co vann med 31–26.
– Efter att herrlandslaget varit i Malmö vid flera tillfällen de senaste åren, bland annat i EM 2020 och EM 2026, ser vi fram emot att se damlandslaget i Malmö igen. Baltiska hallen har en fin handbollstradition och har bland annat stått som värd för VM-matcher historiskt. Nu är det dags för en härlig landskamp med ett landslag som genomgår ett generationsskifte med många unga, lovande spelare på frammarsch, säger Malin Eggertz Forsmark, avdelningschef på Fritidsförvaltningen på Malmö stad.
Biljetterna till landskamperna mot Island i Malmö och Halmstad släpps på Handbollslandslaget.se/biljetter den 27 augusti.
DAMLANDSLAGETS KOMMANDE LANDSKAMPER
26 september, 20.00: Frankrike–Sverige (LDLC arena, Lyon)
22 oktober, 18.15: Sverige–Brasilien (Estrad Alingsås)
24 oktober, 15.15: Sverige–Brasilien (Idrottshuset, Jönköping)
26 november, 18.15: Sverige–Island (Baltiska hallen, Malmö)
28 november, 17.15: Sverige–Island (Halmstad Arena)
4 december: Sverige–Tyskland, EM (Tipos Arena, Bratislava)
6 december: Sverige–Slovakien, EM (Tipos Arena, Bratislava)
8 december: Serbien–Sverige, EM (Tipos Arena, Bratislava)
Text: Daniel Vandor
Foto: Bildbyrån